12.2 C
Timișoara
luni 16 septembrie 2024

Canotorii timișoreni aduc încă cinci medalii clubului CSU Politehnica

Sportivii timișoreni sportivii de la cantotaj CSU Politehnica se întorc acasă cu nu mai puțin de cinci medalii de la campionatul național de seniori ținut zilele trecute la Bucuresti. Politehnica și-a îmbogățit colecția cu încă două medalii de aur, două de argint și un bronz.

Locul de desfășurare a competiției a fost pe pista olimpică de canotaj de pe lacul Lebada din Pantelimon, cu o lungime de 2000 de metri.
Echipajul format din Bogdan Gorea și Andrei Dumitru Popovici a terminat pe primul la dublu rame fără cârmaci, categorie ușoară. Timișorenii au terminat cursa în 07:40.27, devansând cu șapte secunde echipajul de la CSU Suceava, aflat pe poziția a doua.
Tot în prima zi de concurs, Daliana Andreea Popescu de la CSU Politehnica Timișoara a caștigat medalia de argint și a devenit vicecampioană națională la simplu, vâsle. A fost depășită de Ionela Cozmiuc de la CS Dinamo București, cea mai nouă medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Paris, la dublu vasle, categorie ușoară, totodată multiplă campioană mondială.
O medalie de argint a fost câștigată deasemenea și de echipajul de patru, format din David Crașovan, Damian Feraru, Eduard Cătălin Moga, Gabriel Lehaci și carmaciul Marian Popovici. Competiția a fost asjudecată de echipajul celor de la CSA Steaua București.
Andrei Dumitru Popovici și Bogdan Gorea au devenit campioni naționali și la dublu vâsle, categoria ușoară, după ce cu o zi înainte câștigau medalia de aur la dublu rame fără cârmaci, categoria ușoară. Adrian Maghiar a terminat cursa al treilea și câștigă medalia de bronz la simplu, vâsle, categorie ușoară.

Alături de merituoșii sportivi trebuie scos în evidență și aportul antrenoarei Ecaterina Calapis cu atât mai mult cu cât canotajul bănățean a primit i puternică lovituri prin desființarea bazelor de antrenament de pe malul Begăi.

Alte subiecte :

Lucrări Aquatim de spălare

Miercuri, 18 septembrie, între orele 9-14 presiunea va fi scăzută în Ohaba Lungă pentru spălarea rețelei de distribuție și a bazinului de înmagazinare. Lucrările de...

Cum a fost Timișoara la un pas să fie rasă de pe suprafața pământului de bombardamentele americane. Totul s-a întâmplat în vara anului 1944

Deși populația Timișoarei a fost prevenită de eventuale bombardamente în cel de-Al Doilea Război Mondial, după atacurile furibunde ale aviației anglo-americane, soldate cu sute...